Płytki betonowe chodnikowe układanie krok po kroku

Roboty te wymagają w pierwszej kolejności dokonanie wielu czynności przygotowawczych. 

Płytki betonowe to materiały odporne na mróz, ścieranie i naprężenia różnego rodzaju. Dodatkowym atutem płytki betonowej chodnikowej jest jej estetyczny i atrakcyjny wygląd zewnętrzny, a ponadto różnorodność kolorystyczna i bogate wzornictwo. Tak więc mamy w sprzedaży płytki betonowe o wzorach z kołami, chmurkami, kwadratami i innymi wymyślnymi elementami. Najbardziej popularne płytki to płytki betonowe chmurka Te wszystkie elementy powodują, że płytki betonowe pomału wypierają tak popularną kostkę brukową, a zarazem monotonną i wszędzie się powtarzającą.

Nasze produkty dostępne na stronie www.posadzki-centrum.pl

Układanie płytki betonowe powinno się zacząć się od ustalenia jakie przeznaczenie będzie miała nasza przyszła powierzchnia. Czy to będą zwykłe ścieżki i chodniki w naszym ogrodzie, podjazd do garażu czy po prostu wjazd na posesję. Od funkcji i przeznaczenia naszej powierzchni zależy bardzo wiele czynników jej montażu dlatego tak ważne jest wykonanie naszego projektu oczywiście na nasze potrzeby. Projekt wykonania nawierzchni z płytek betonowych zaoszczędzi nam wielu błędów które możemy popełnić, a także zaoszczędzi nam wiele czasu.

Dlatego też jeśli będziemy wykonywać zwykły chodnik lub ścieżkę w ogrodzie grubość naszej płytki betonowej będzie mogła mieć 2,5-3cm. Natomiast jeśli to będzie podjazd lub nawet wjazd na posesję to grubość naszych płytek betonowym powinna posiadać już min. 4cm a najlepiej 5cm.

Zaczynamy montaż płytki betonowej

Korytowanie gruntu pod montaż powierzchni z płytek betonowych

Jeśli już mamy nasz projekt wykonania nawierzchni z płytki betonowej zabieramy się do pracy. W pierwszej kolejności musimy dokonać korytowania naszej nowej nawierzchni. Jest to czynność polegająca na zebraniu wierzchniej warstwy gruntu rodzimego na odpowiednią głębokość. Możemy wykonać ten etap ręcznie lub mechanicznie. Wszystko zależy jaką powierzchnię musimy wykorytować. Grubość warstwy jaką usuwamy powinna być taka aby wszystkie nasze warstwy zmieściły się, a nasza ostatnia warstwa czyli ułożone płytki betonowe licowały z pozostałą częścią naszych powierzchni. Najczęściej korytuje się na głębokość 20-40cm.

Wykonanie podbudowy powierzchni z płytek chodnikowych

Mamy już wykonane korytowanie. Dno naszej wykorytowanej powierzchni musimy wyrównać. Możemy przystąpić do układania warstw podbudowy naszego chodnika lub podjazdu z płytek betonowych. Podbudowę wykonujemy z kruszywa grubego, które układamy na dnie naszego wykopu a następnie ubijamy mechanicznie inaczej mówiąc wykonujemy stabilizację podbudowy. W tym miejscu musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Jeśli chcemy aby nasza podbudowa miała gr. 20cm. To musimy nasypać grubszą warstwę o 20% gdyż w czasie stabilizacji nasza warstwa ulega zmniejszeniu objętości. Grubość naszej podbudowy na wykonanie np. podjazdu do garażu z płytek betonowych powinna wynosić średnio 20cm. Jeśli natomiast będzie to chodnik z płytek betonowych wystarczy podbudowa o grubości ok. 10cm.

Jeśli podbudowa jest już wykonana przystępujemy do układania ograniczeń naszej nawierzchni z płytek betonowych. Jest to o tyle ważne że wykonana powierzchnia jeśli nie będzie miała punktu oparcia może nam się obsuwać. W tym celu posłużą nam krawężniki ogrodowe lub inaczej nazywając obrzeża trawnikowe.
Aby prawidłowo osadzić nasze krawężniki lub obrzeża trawnikowe należy wyznaczyć oś linii w jakiej będą one zamontowane. Po wyznaczeniu osi naszego ograniczenia robimy mały wykop i wsypujemy zaprawę cementową półsuchą lub suchą. Następnie układamy w osi nasze krawężniki lub obrzeża trawnikowe i poziomujemy je poziomicą. Po ich ułożeniu obsypujemy boki zaprawą również suchą lub półsuchą i polewamy wodą aby zaprawa zaczęła wiązać.

Aktualnie mamy już wykonaną podbudowę wraz z ograniczeniem krawężnikami. Teraz aby wykonać montaż naszych płytek betonowych powinniśmy wykonać podsypkę.
Podsypkę wykonujemy z drobnych odsiewek kamiennych, docelowa grubość warstwy tego materiału powinna wynieść ok. 3-5 cm.

Podsypka ma za zadanie mocno osadzić każdą płytkę betonową. Dlatego po wysypaniu podsypki należy ją wyrównać, najlepiej drewnianą łatą lub zwykłą deską ale nie ubijać. Niektórzy radzą wykonywać podsypkę z materiału piaskowo-cementowego, jednak tego typu materiał utrudnia później wszelkie prace remontowe.

Jeśli podsypka jest już wykonana i wyrównana zabieramy się do układania naszych płytek betonowych. Teraz nasza praca jest już dosyć prosta. Układamy tylko płytki betonowe jedna obok drugiej lekko pobijając młotkiem gumowym jeśli nasza płytka za bardzo wystaje. Jeśli jest za nisko dodajemy w tym miejscu trochę podsypki z piasku i lekko pobijamy młotkiem gumowym.

Mamy wszystkie płytki betonowe już ułożone. Naszą nową powierzchnię należy teraz utrwalić. W tym celu sypiemy piasek na całą powierzchnię i wmiatamy np. miotłą ze sztywnym włosiem w szczeliny pomiędzy naszymi płytkami betonowymi. Zabieg powtarzamy kilkakrotnie dotąd aż piasek nie wypełni wszystkich szczelin i spoin pomiędzy naszymi ułożonymi płytkami chodnikowymi.